Erasmus Staj Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
188

Erasmus Staj için staj yeri arıyorsunuz biliyorum onun için uzun bir yazı yazmaya karar verdim, kısaca prosedürden bahsedeceğim sonrada asıl olay hakkında bilgi vereceğim.

Ulusal Ajans Erasmus Staja en fazla 12 ay en az 2 ay izin veriyor yani Ulusal Ajans hibenin bu aralığını karşılıyor, genelde stajlar 3 ay oluyor. Bundan dolayı vize isteyen ülkeler için genelde Schengen vizesine başvuruyoruz; yeşili olanların herhangi bir vizeye başvurması gerekmiyor girdiği ülkede pasaport kontrolünde kabul belgesini okulla kurum arasında yapılan training veya trainee anlaşmasını göstermesi yeterli.

Staj yeri konusunda gideceklerin %85 i kendisi bulur fakat bazı üniversitelerde kendi anlaştıkları kuruma gönderebiliyorlar. (Örn: Yunanistan’da bir şehrin belediyesi) Onun için koordinatörünüze sorun gidebileğiniz anlaşma yapılan bir yer olup olmadığı konusunda bilgi alın eğer yok derse güzel dille onunda birkaç yere mail atması konusunda diretin. Bu okulla erasmus anlaşması olan okullara olabilir.Bu bir seçenektir fakat ihtimali düşük seçenektir.

Kendi yerinizi nasıl bulacağınız konusuna geliyorum şimdi ; sizde takdir edersiniz ki Avrupa’da sayısız okul, sayısız şirket vb. kurumlar bulunuyor. Bize verilen sınırlı sürede amacımızı gerçekleştirmek için sınırsız olan araca başvuramayacağımız için bunun sınırlandırmamız gerekiyor. Bunu da ancak kafamızdaki ülkeleri sınırlandırarak yapabiliriz. Bunda kastım şu ki kafanızda staj yapacağınız ülke sayısını en fazla 2 veya 3 e indirgeyin bana sorarsanız 2 bile fazla çünkü odak noktanız büyürse hedefi yakalamakta o kadar zorlaşıyor tabi diğer yandan şans artıyor orası ayrı konu. Yardım isteyenlerin hepsi ayrı ayrı bölümlerden olduğu için ortak noktada belli bir direktif vermek zor oluyor onun için ben aklıma gelen bölümler için staj olabillitesi olan kurumları yazacağım.

İlk olarak herkes kafasında belirlediği ülkedeki bütün okulların listesini bulup her okulun genel erasmus ve staj yapabileceği fakültedeki bölümün erasmus koordinatörüne mail atması gerekiyor. (Polonya için örnek site: http://www.studyinpoland.pl/en/ )
Bu mailin içeriği şöyle olabilir :” Şu üniversitenin şu fakültesinde okuyorum erasmus staj kapsamında üniversitenizin bu bölümünde staj yapmak istiyorum öğretim görevlileri için evrak işlerine yardım edebilir,uluslarası öğrencilere rehberlik edebilir veya evrak işleri ile uğraşabilirim.” burada aklınıza ne kadar yaratıcı fikir gelirse o kadar iyi arkadaşlar, buraya ‘öğretim görevlilerine asistanlıktan maillerine bakmak küçük araştırmalarını yapmak’ gibi şeyleride ekleyebilirsiniz.

Diğer kurumlar için gelen soruların yoğunluğuna göre cevaplıyorum.

Mühendislik,Kamu yönetimi,Uluslararası İlişkiler, İktisadi ve idari bilimler fakülteleri : Şirketler,belediyeler, devlete bağlı kamu kuruluşları,uluslarası veya ulusal,yerel öğrenci organizasyonları, ülkedeki Türk işadamları dernekleri veya Türk toplulukları,kafanızda belirlediğiniz ülke ile Türkiye iş yapıyor ise Türkiye ile iş yapan şirketler.

Hukuk :Avukatlık ofisleri,Şirketler, ülkedeki Türk işadamları dernekleri veya Türk toplulukları,kafanızda belirlediğiniz ülke ile Türkiye iş yapıyor ise Türkiye ile iş yapan şirketler,uluslarası veya ulusal,yerel öğrenci organizasyonları.

Pdr,Psikoloji : Rehabilitasyon merkezleri, hastahaneler, şirketler (eğer psikolog varsa veya staj yapabileceğiniz alan varsa) , uluslarası veya ulusal,yerel öğrenci organizasyonları

Turizm : Ülkedeki bütün oteller,turizmle ilgili aklınıza gelebilecek envai çeşit kurum ( bence staj yeri bulması en kolay bölüm çünkü herkes otelde konaklayacaklar ile iletişim halinde olan ingilizce bilen birin ücretsiz çalıştırmak ister. )

Bunlar aklıma gelenler eğer sizi eklemek istediğinizde olursa eklerim.

Prosedüre gelecek olursak mail atacağınız kuruma kendinizden kısaca bahsettiğiniz bir ön yazı hazırlayın, örneğin ; şu ülkede,şu fakültede okuyorum kurumunuzda staj yapmak istiyorum ve şu konularda yardımcı olabilirim(burası sizin yaratıcılığınıza kalmış) burada para talep etmediğinizide belirtin. Ön yazıya bir cv ekleyerek gönderiyoruz. Olumlu dönüş almamız halinde okuluna hitaben bir invitation letter gerektiğini belirterek içeriği hakkında bilgi vereceksiniz: ” A fakültesinin şu numaralı öğrencisi B kurumumuzda staj yapmaya uygun görülmüştür veya hak kazanmıştır. Onu şu tarihler arasında kurumumuzda görmek isteriz,mutluluk duyarız vesaire ne kafalarına eserse..
İnvitation letter yani kabul mektubu kurum kaşeli olmalı aksi takdirde ulusal ajans kabul etmiyor. Onlar kabul mektubunu gönderdikten sonra okulunuz karşı kuruma training veya trainee agreement yollayacak bunu siz ve karşı kurum dolduracaksınız ardından geriye sadece hibe sözleşmesi tarzı küçük adımlar kalıyor.

TRICK : Arkadaşlar mail gönderirken genelde toplu göndereceğiniz için karşı taraf gelen maili açınca belki yanyana yüzlerce yere göndermiş olduğunuzu farkedebilir ve nasıl olsa başka biri kabul eder diye olumsuz dönüş yapabilir. Bundan dolayı gmail kullananlar maili yazdıktan sonra alıcı mail adresini yazarken sağ tarafta bulunan Cc yerine mail adreslerini sadece Bcc ‘ye ekleyin; bu sayede karşı kurum mailin çoklu olduğunu farketmeyecektir.

Son olarakta staj yeri bulma konusunda bu sitelerin yardımı olacağına fazla umutlu olmasamda aşağıya stajla ilgili websitelerini bırakıyorum umarım işinize yarar,
HADİ SEVGİLER ZUBROWKA ^^ ^^

erasmus staj

Globalplacement

Graduateland

Monster

Linkedin