NASA İş İlanı vermeye devam ediyor. Bu ilan ise diğerlerine göre biraz daha garip. NASA bu kez biz Gezegen Koruyucusu arıyor.

Nasa İş İlanı

NASA uzayın kirlenmemesi ve uzaydan dünyaya gelecek olan kirliliğin engellenebilmesi için yıllık 187 bin dolar maaş vereceği “Gezegen Koruyucuları” arıyor.
NASA tarafından 187 bin dolara işe alınacak olan gezegen koruyucuları 1967 yılında Dış Uzay Antlaşması ile kurulan bir iş kolu. Bu işi yapacak olan koruyucuların görevi ise insanların gezegenler, uydular ve diğer uzay objelerini kirletmelerini engelleyebilmek. Aynı zamanda uzaydan gelecek muhtemel mikropların dünyaya yayılmasını engellemekle de görevliler.

NASA’da 2014 yılından beri çalışan Catharine Conley, tek gezegen koruyucusu olarak hizmet veriyordu. Bu yeni arayışın ortaya çıkmasının sebebi ise pozisyonunun Güvenlik ve Görev Güvencesi ofisine taşınmasından kaynaklanıyor.
1967 yılında imzalanan Dış Uzay Antlaşmasına bu pozisyonun oluşması için dokuz madde özellikle dahil edildi.
“Antlaşmaların tarafı olan devletlerin dış uzayda, ayda veya farklı bir gök cismi üzerinde araştırma yapacakları esnada, Dünya’ya zarar verecek olası maddeleri araştıracak, Dünya dışı çevrenin kirlenmemesi adına uzaya madde atılmasını engelleyecek ve gerekli olduğu hallerde bunun için çeşitli önlemleri alacaktır.”
Bu antlaşma sebebiyle NASA’nın belirlemiş olduğu gezegen koruyucusu, dünyanın dört bir tarafından uzay araştırma merkezine giderek, gezegen üzerinde bulunan araçların sondaj yapılırken veya fotoğraf çekilirken gezegeni kirletmemelerini sağlamakla görevlidir.
Gezegen koruyucuları diğer gezegenlere düzenlenen misyonlarda oralardan herhangi bir mikrobun dünyamıza taşınmaması benzeri konulardan da sorumlu olarak çalışıyorlar. Dünya dışı misyonlarda gezegenin korunabilmesi için gerekli olan tüm protokollerin ve prosedürlerin uygunluğu gezegen koruyucularının kontrolündedir. 14 Ağustos’a kadar başvurular USAJobs.gov adresinden kabul edilecek.

Başvurmak İçin: USA Jobs


Linkten sadece NASA değil Amerika’daki birçok kuruma başvurabilirsiniz. USAJobs devlete ait ve personel alımları buradan yapılıyor.